Odsłon artykułów:
240276

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

          Wałcz – drugie co do wielkości miasto byłego województwa pilskiego leży wśród jezior i lasów. W takiej właśnie scenerii nad jeziorem Raduń od lat działa znany w całym kraju Centralny Ośrodek Sportu. Nie są więc wałczanom i przebywającym w tym mieście licznym wczasowiczom obce sylwetki reprezentantów Polski w kajakarstwie. Od wielu lat bywają tu kadrowicze z reprezentacji Polski lub innych klubów wybierających właśnie Wałcz jako poligon do szlifowania sportowych umiejętności. Dziś mieszkańcy Wałcza mogą pochwalić się  własnymi urodzonymi, wychowankami i wyszkolonymi właśnie na Ziemi Wałeckiej reprezentantami kraju i olimpijczykami. 

Sekcja przy Wałeckim Towarzystwie Kajakowym ORZEŁ w Wałczu rozpoczęła swoją działalność w 1964 roku z inicjatywy Mariana Matłoki, reprezentanta Polski na pierwszych powojennych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku. 

Marian Matłoka, przyjeżdżając do Wałcza ze Szczecina, stwierdził, że są tu dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Mając talent organizatorski, przystąpił od razu do tworzenia sekcji kajakowej, która początkowo istniała przy Ośrodku Przygotowań Olimpijskich na Bukowinie. 

W 1967 roku wybudowano dla sekcji kajakowej, która dotychczas korzystała z bazy Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, basen kajakowy, siłownię oraz hangary na kajaki przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.  

Początki działalności oddziału były dość trudne, w tym czasie w województwie koszalińskim nie istniał jeszcze Okręgowy Związek Kajakowy, koordynujący pracę istniejących sekcji kajakowych, których rozwój charakteryzował się coraz większą dynamiką- nawiązano kontakty sportowe z okręgiem Neubrandenburg z NRD.  

W 1966 roku sekcja kajakowa liczyła już 70 zawodników, w tym 25 kobiet, odnoszących znaczące sukcesy na Mistrzostwach Polski w Poznaniu oraz na Spartakiadzie Wojewódzkiej w Szczecinku, gdzie zespół z Wałcza zdecydowanie zajął pierwsze miejsce.  

W 1967 roku sekcja liczyła już 82 zawodników, w tym 32 kobiety. Czołowi zawodnicy tego okresu to: K. Procyszyn, J. Kołtan, T. Szarkowska, J.Góra. Szybkiemu rozwojowi tej dyscypliny sprzyjały dogodne warunki, które istniały przy MOSiR Wałcz. 

Coraz lepsze wyniki kajakarzy wpłynęły na wzrost popularności tego sportu w naszym mieście. Przyczyniła się do tego również w dużym stopniu prasa lokalna, na łamach której ukazywało się wiele publikacji obrazujących dorobek sekcji.  

Lata 1971-72 były dla kajakarzy Orła bardzo owocne. Dwaj zawodnicy sekcji- Stefan Jarmułowicz i Kazimierz Górecki- jako pierwsi w historii klubu reprezentowali barwy Polski  na Mistrzostwach Świata seniorów w Tampere, zajmując VI miejsce.  

Igrzyska Olimpijskie w Montrealu to pierwsze Igrzyska, w których wystartowało dwóch zawodników Orła Wałcz- Kazimierz Górecki i Grzegorz Kołtan, zajmując w wyścigu K-4 1000 m V miejsce. 

W 1977 roku zawodnicy Orła odnosili dalsze znaczące sukcesy. Największy osiągnął Grzegorz Kołtan, zdobywając dwa złote medale na Mistrzostwach Świata.  

Na Mistrzostwach Europy juniorów Bogdan Ostrowski i Janusz Olszewski zdobyli brązowy medal w konkurencji K-2.  

W roku 1979 sekcja kajakowa liczyła 98 członków, wielu jej zawodników startowało w zawodach międzynarodowych, zarówno w kategorii seniorów, juniorów, jak i młodzików.  

W gronie reprezentantów Polski na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku znalazł się zawodnik Orła Wałcz, Grzegorz Kołtan, który w osadzie K-4 1000m zajął IV miejsce.  

Olbrzymim sukcesem młodej generacji kajakarzy, trenowanych przez Halinę i Romana Kościołowskich oraz Andrzeja Koczana, było zdobycie 12 medali (6 złotych, 3 srebrnych i 4 brązowych) w Mistrzostwach Polskiego Szkolnego Związku Sportowego.  

W  roku 1988 sekcja kajakowa zatrudniała dwóch trenerów na pełnym etacie, trzech instruktorów na ½ etatu oraz jednego trenera na godziny zlecone. Największymi sukcesami roku 1988 były starty w finałach Igrzysk Olimpijskich w Seulu Macieja Frejmuta i Jolanty Łukaszewicz.  

Kolejnym osiągnięciem Macieja Frejmuta było zdobycie w 1992 roku srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.  

Igrzyska Olimpijskie w Atlancie to kolejny start wałeckiego zawodnika, Tomasza Goliasza, w konkurencji C-2 1000 m 

Łukasz Woszczyński to następny wychowanek WTS „Orzeł”,  biorący udział w IO 

 w Atenach 2004 r, na których w konkurencji C-2 1000 m wywalczył IV miejsce.  

Znakomitym podsumowaniem omawianego okresu jest występ Aleksandra Kitewskiego na Mistrzostwach Europy juniorów w kajakarstwie w 2014 r., na których zdobył 1 złoty  i 1 srebrny medal oraz świetny rezultat osiągnięty na Mistrzostwach Świata juniorów w Szeget 2014 w postaci złotego medalu w konkurencji C-2 1000m.

 

KRONIKA

 

 

1963 Z inicjatywy Piotra Madziińskiego dyrektora COS-OPO Bukowina powołano przy WTS „ORZEŁ” Wałcz sekcję kajakarstwa wyczynowego, poparta przez Zarząd klubu-prezs Zygmunt Boboryk i PKKF, przez Romuald Subel.

 

1964 Do Wałcza przybywa Marian Matłoka, trener pierwszej klasy, który otrzymuje zadanie przeprowadzenia naboru i rozpoczęcia szkolenia młodzieży. Baza szkoleniowa sekcji mieści się na terenie COP-OPO Bukowina. 

 

1965-66 Pierwsze starty kajakarzy WTS „ORZEŁ” w mistrzostwach Polski-W finałach występują Piotr Kadłubowski i Szymon Rubin. 

 

19967 Pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski młodzików K-4 500m Mirosława Góra, Teresa Szarkowska, Halina Dyczko, Małgorzata Wanat. Pierwszy medal srebrny w Mistrzostwach Polski juniorów K-2 500m Stefan Jarmołowicz, Roman Kościołowski. 

 

1968 Pierwszy medal Mistrzostw Polski seniorów K-4 500m. Krzysztof Procyszyn, Henryk Kawalec, Piotr Kadłubowski, Mieczysław Zienkiewicz. W plebiscycie na najlepszych zawodników woj. Koszalińskiego zgłoszeni są: kajakarka Jadwiga Kołtan (zajmuje 5 miejsce) oraz Krzysztof Procyszyn (zajmuje 12 miejsce).

 

1969 W pierwszej centralnej spartakiadzie młodzieży zawodnicy sekcji kajakowej zdobywają 3 brązowe medale, a Krzysztof Procyszyn startuje w Mistrzostwach Europy w Moskwie. 

 

1973 pierwszy udział zawodnika naszego klubu w Mistrzostwach Europy juniorów, zorganizowanych w Wałczu. Grzegorz Kołtan, Marian Matłoka uzyskują tytuł zasłużonego Mistrza sportu. 

 

1974 X-lecie sekcji kajakowej

 

Oddanie do użytku ośrodka sportów wodnych POSiW w Wałczu, wybudowanego przede wszystkim dla sekcji kajakowej. Pierwsze medale Mistrzostw Świata seniorów w Meksyku – Grzegorz Kołtan, Kazimierz Górecki (K-4 500m, 1000m,10000m – brązowy medal). 

 

1976 Pierwszy udział naszych zawodników w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu Grzegorz Kołtan, Kazimierz Górecki (5 miejsce w finale K-4 1000m). 

 

1977 Na Mistrzostwach Świata w Sofii Grzegorz Kołtan zdobył dwa złote medale w K-4 500m i 1000m. 

 

1980 Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie Grzegorz Kołtan w K-4 1000m zajął 4 miejsce. 

 

1982 Pierwszy memoriał im. Kazimierza Góreckiego. 

 

1988 Udział dwóch zawodników naszego klubu w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu - Jolanta Łukaszewicz, Maciej Frejmut. 

 

1992 X memoriał im. Kazimierza Góreckiego, udział Macieja Frejmuta w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, gdzie zdobył srebrny medal. 

 

1996 Udział Tomasza Goliasza w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. 

 

1997 Sebastian Woźniak zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy Juniorów. 

 

1999 Dominik Niedźwiecki, Ireneusz Szpynda zdobyli brązowy medal w Mistrzostwach Świata Juniorów. 

 

2001 Łukasz Woszczyński zdobywa Brązowy medal na Mistrzostwach Świata Juniorów. 

 

2002 Nowa siedziba klubu i sekcji, w nowo wyremontowanym budynku MOSiR Wałcz, Łukasz Woszczyński zdobywa srebrny i brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. 

 

2003 W maju otwarto w siedzibie klubu "Klub Olimpijczyka" w obecności olimpijczyków - Marii Kwaśniewskiej- Maliszewskiej i Zygmunta Smalcerza. 

 

2004 Na igrzyskach Olimpijskich w Atenach Łukasz Woszczyński w C-2 1000m zajął 5 miejsce. 

 

2004 Łukasz Woszczyński staje na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy Seniorów. 

 

2005 Rafał Trzebiatowski zajmuje 2 miejsce w C-4 1000m na Młodzieżowych mistrzostwach Europy w Bułgarii. 

 

2006 Łukasz Woszczyński zajmuje 1 miejsce w C-2 1000m na Mistrzostwach Europy Seniorów. 

 

2007 Jakub Sitkowski w konkurencji C-2 1000m w Mistrzostwach Świata Juniorów zajmuje 2 miejsce. 

 

2011 Laur Powiatu Wałeckiego i zwycięstwo w kategorii najlepszy klub sportowy. 

 

2011 Grzegorz Szpynda w konkurencji C-4 zajmuje wraz z kolegami trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów. 

 

2011 Wiktor Głazunow w Mistrzostwach Europy Juniorów w maratonie zajmuje 1 miejsce. Piotr Hertel w konkurencji kanadyjek dwójek zajmuje 2 miejsce. 

 

2011 Na Mistrzostwach Świata w Singapurze Wiktor Głazunow zdobywa tytuł mistrza świata w maratonie. Dzień później staje na drugim stopniu podium mistrzostw. 

 

2012 Na Mistrzostwach Europy Juniorów Grzegorz Szpynda  zajmuje 3 miejsce C-1 1000m. 

 

2013 Aleksander Kitewski wywalcza 5 medali w Pucharze Nadziei Olimpijskich. 

 

2013 Na Mistrzostwach Europy juniorów Aleksander Kitewski zdobywa złoty i srebrny medal w konkurencji dwójek.                                                                                        

 

2013 Na Mistrzostwach Świata Juniorów Aleksander Kitewski zostaje mistrzem i wicemistrzem globu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.